ischias anatomia

Sedací nerv je největším individuálním nervem v lidském těle; prochází z každé strany dolní páteře hluboko do hýždí a zadní strany stehen a pokračuje dolů až k chodidlům. Hraje klíčovou roli při spojování páteře se svaly nohy a chodidel.

Se sedacím nervem může být spojen jakýkoli typ bolesti a/nebo neurologických příznaků, které jsou pociťovány podél hrudního nervu.

Z bederní páteře (L4 a L5) vycházejí dva nervové kořeny a tři výstupy sakrálního segmentu (S1, S2 a S3). Všech pět nervů se spojí, aby vytvořilo sedací nerv a poté se znovu rozvětvilo k noze, aby poskytlo motorické a smyslové funkce v určitých částech nohy a chodidla.

JAK MŮŽE BÝT SEDACÍ NERV POŠKOZEN?

Ischias je nejčastěji způsobeno nějakou kompresí míchy v dolní části zad. Lékařským termínem pro ischias je lumbální radikulopatie nebo radikální bolest, což naznačuje, že příznaky pocházejí z radikálního nervu v páteři.

Specifické příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, který nerv je ovlivněn a jakým způsobem je stlačen. Řada problémů pramenících z dolní části zad může způsobit bolest, která se šíří podél sedacího nervu. Nejběžnější bolest sedacího svalu je způsobena, když je L5 nebo S1 (nervový kořen) drážděný herniovaným diskem.

Nervy vycházející z páteře jsou mimořádně citlivé a křehké, přičemž vnitřní část disku obsahuje proteiny, které mohou způsobit zánět a jsou snadno podrážděné. Když k tomu dojde, bolest pronikne do zad, do části stehen a občas se natáhne k noze. Necitlivost, mravenčení a/nebo pocit pálení jsou také běžnými příznaky ischias.

PŘÍZNAKY ÚTLAKU SEDACÍHO NERVU

Nejběžnější forma bolesti je cítit v noze a vyznačuje se následujícími příznaky:

  • Vyskytuje se v jedné noze (ne v obou)
  • Začíná v dolní části zad a / nebo hýždě a natahuje se dolů do stehna a táhne se k dolů nohou a/nebo k chodidlu.
  • Obvykle se to projevuje jako ostrá bolest
  • Mezi slova, která lidé často používají k popisu bolesti v oblasti ischias, patří; mravenčení, pálení a ostrá bodavá bolest, která je obvykle horší ve stoje a odezní, když se leží nebo chodí.

Kromě bolesti zahrnují další běžné příznaky tlak, necitlivost, mravenčení nebo píchání, které se rozprostírá po noze. Může také představovat slabost nohou a chodidel.

Ischias je ve skutečnosti spíše příznak než diagnóza. Termín doslova znamená, že pacient má bolest v noze, která je výsledkem komprese nervu. Diagnóza je to, co způsobuje kompresi (např. vyhřezlá plotýnka).

Podívejte se, jaké jsou příčiny ischias >