I když ischias způsobuje jedny z nejčastějších bolestí, stále jde o nedostatečně pochopený typ bolesti, který vzniká náhle a výrazně zhoršuje kvalitu života. Prvním krokem k léčbě ischiasu je identifikace příčiny. Existuje několik příčin ischiasu a my si vysvětlíme šest nejčastějších. Cvičení na ischias (zobrazená na obrázcích) jsou speciálně navržena jako léčba a preventivní opatření proti ischiasu. Cvičení a krém Acuraflex založený výhradně na přírodních složkách, které v kombinace s kapslemi Acuraflex poskytují ještě lepší výsledky a chrání kosti, tkáně a svaly, okamžitě pomáhají odstranit akutní bolest. Odhalte příčinu své bolesti, cvičte, používejte protizánětlivý krém a zbavte se bolesti už napořád.

Existuje několik poruch bederní páteře (dolní části zad), které mohou způsobovat ischias. Bolest ischias je často popsána jako mírná až intenzivní bolest dolní části zad, která se šíří do levé nebo pravé nohy. Sedací nerv je největší a nejdelší nerv v těle a má tloušťku palce. Sestává z pěti menších nervů, které vybíhají z lumbosakrální části páteře. Ischias je stav, kdy je na jeden nebo více z těchto menších nervů vyvíjen tlak. Jiné termíny používané k popisu ischias jsou ischiatická neuralgie nebo ischiatická neuropatie. Někdy lékaři nazývají ischias radikulopatie. Radikulopatie je lékařský termín používaný k popisu bolesti, necitlivosti, mravenčení a slabosti paží nebo nohou způsobených problémem s nervovým kořenem. Pokud je problém s nervy v krku, nazývá se to cervikální radikulopatie. Jelikož ischias postihuje spodní část zad, nazývá se bederní radikulopatie.

Ischiatický nerv probíhá od zadní části beder, za a pod hýžděmi směrem dolů do oblasti kyčle do obou noh. Nervové kořeny nejsou „osamělé“ struktury, ale jsou součástí celého pohybového systému těla, jsou schopné přenášet bolest a pocity do jiných částí těla. Radikulopatie se může objevit, když kořen míšního nervu je stlačen (útlak nervu), například v důsledku prasknutí ploténky dolní část zad (bederní herniovaný disk) nebo kostního výčnělku nebo deformity nazývané osteofyt.

Podívejte se na celý článek o ischiasu.

ŠEST NEJČASTĚJŠÍCH PŘÍČIN ZÁNĚTU SEDACÍHO NERVU

Několik poruch páteře může způsobit kompresi míšního nervu, tedy ischias nebo-li bederní radikulopatii. Šest nejčastějších příčin je:

 • Vyčnívající nebo vyhřezlá ploténka
 • Lumbální spinální stenóza
 • Spondylolistéza
 • Trauma
 • Piriformis syndrom
 • Nádor na páteři

Vypouklá bederní ploténka nebo herniace ploténky

Vypouklá ploténka je také známa jako porucha limitovaná porucha ploténky. To znamená, že želatinová hmota (nucleus pulposus) umístěná mezi obratli a sloužící jako tlumič nárazů zůstává „uzavřený“uvnitř gumovité vnější stěny (annulus fibrosus), která zabraňuje vyklouznutí jádra ze svého místa.

Většina lidí, kteří vykazují známky vypouklé ploténky, pociťuje necitlivost, pálení a bolest v oblasti vypouknutí.

Příznaky vypouknutého disku jsou obvykle pociťovány pouze tehdy, když se zanítí v důsledku činnosti, která na okolní nervy vyvíjí tlak.

Vyhřezlá ploténka oproti tomu způsobuje daleko větší bolest. Ta je způsobena tlakem, který na nerv vyvíjí dva sousední obratle. Výhřez ploténky nejen způsobuje stlačení nervového kořene přímo do vnitřku kostního páteřního kanálu, ale také ploténky materiál sám o sobě také obsahuje kyselou chemickou dráždivou látku (kyselinu hyaluronovou), která spouští zánět nervů. Jak komprese tak podráždění nervů způsobuje zánět a bolest, což často vede k necitlivost končetin, brnění a/nebo svalové slabosti.

Lumbální spinální stenóza

Spinální stenóza je porucha z komprese nervů a postihuje nejčastěji starší osoby. Schiatická bolest nohy se může v důsledku lumbální spinální stenózy také objevit. Bolest je často způsobena aktivitami jako je stání, chůze a úlevu poskytuje odpočinek. Kořeny míšního nervu se větví směrem ven z míchy skrze pasáže zvané neurální foramen. Mezi každou sadou obratlů, která se nachází vlevo a vpravo, je foramen. Nervové kořeny procházejí těmito otvory a rozšiřují se směrem k páteři. Při spinální stenóze se tyto průchody zužují nebo ucpávají, což způsobuje kompresi nervu, což se označuje termínem foraminální stenóza.

Spondylolistéza

Spondylolistéza je onemocnění, které nejčastěji postihuje bederní páteř a vyznačuje se klouzáním jednoho obratle dopředu přes sousední obratel. Při klouzání a pohybu páteře dochází ke stlačení v místě kořenu míšního nervu a často to způsobuje bolesti sedacího nervu a nohou. Spondylolistéza je kategorizována jako vývojové onemocnění (vrozené nebo vzniklé v průběhu dětství) nebo onemocnění získané degenerací páteře, traumatem, popř. fyzickým stres (např. vzpírání, gymnastika).

Trauma

Ichias může být způsoben přímou kompresí nervu způsobenou vnějšími silami na bederní nebo křížový kořen páteře. Příklady zahrnují nehody motorových vozidel, pády, zranění při fotbale a jiných sportech. Úder může poranit nerv a fragmenty zlomené kosti mohou stlačovat nervy.

Piriformis syndrom

Syndrom Piriformis je pojmenován podle stejnojmenného svalu a bolesti, která nastává při dráždění sedacího nervu svalem. Piriformní sval se nachází v dolní části páteře, spojuje se se stehenní kostí a pomáhá při rotaci kyčlí. Sedací nerv prochází pod tímto svalem. Syndrom se rozvíjí, když je v piriformních svalech křeč.

Nádory na páteři

Nádory na páteři jsou abnormální růsty, které jsou buď benigní, nebo rakovinné (maligní). Když však nádor vzniká v bederní oblasti, existuje riziko vzniku ischiasu v důsledku komprese nervu.

JAK NA ZÁNĚT SEDACÍHO NERVU?

Ischiasem trpí během života až 40 procent lidí, později se v životě objevuje častěji. Obvykle se zaměňuje s bolestí zad, ale jedná se o jiný typ bolesti. Bolest pochází z ischiatických nervů a často sama odezní během několika hodin nebo dnů.

Některé ataky však mohou trvat týdny nebo dokonce měsíce, naštěstí můžete pro prevenci ischias udělat hodně, stejně jako i k úlevě od bolesti.

Cvičení na ischias jsou klíčem k prevenci a také ke zmírnění příznaků ischiasu. Při výběru cvičení se ujistěte, že jsou zaměřeny na posílení jádra těla. Jádro těla není tvořené jen břišními svaly, i když ty jsou pro stabilitu páteře klíčové. Svaly zad, boků, pánve a hýždí jsou také součástí jádra. Posilování všech těchto svalů pomáhá podporovat páteř. Mnoho typů tréninku, včetně jógy a pilates, může posílit svaly jádra. Například prkno a most jsou pohyby, které se zaměřují na jádro. Ale pokud jste v akutní fázi, nejlepší je zvolit cviky speciálně určené pro lidi s ischiasem.

CVIČENÍ NA ISCHIAS

Bolest způsobená ischiasem může být tak silná, že se mnohým lidem ani nechce zvednout z gauče. Prvním krokem k odstranění bolesti je stanovení diagnózy, tedy odhalení příčiny bolesti, druhým krokem je cvičení. Nejlepší způsob, jak zmírnit většinu bolestí způsobených ischiasem, je protahování, při němž můžete otáčet kyčlemi zvenčí, což poskytuje úlevu. Právě na to se zaměřuje těchto šest cviků:

1. Póza ležícího holuba

Cvičení přináší rychlou úlevu od bolesti.

 • Lehněte si na záda a zvedněte pravou nohu do pravého úhlu. Sepněte obě ruce přes kolena a zajistěte prsty.
 • Zvedněte levou nohu a položte pravý kotník na levé koleno.
 • Přitáhněte bradu k hrudi a ucítíte, jak se krk natahuje.
 • V pozici chvíli vydržte a cvik opakujte desetkrát. To pomáhá protáhnout malý piriformní sval, který se někdy zanítí a tlačí na sedací nerv, což způsobuje bolest.
 • Proveďte stejné cvičení i s druhou nohou.
 • Jakmile zvládnete udělat verzi z lehu bez pociťování bolesti, můžete přejít k dalšímu cviku.

2. Póza sedícího holuba

Cvičení protahuje hýžďový sval a spodní část zad.

 • Sedněte si na podlahu s nohama rovně před sebou.

Ohněte pravou nohu a položte pravý kotník na levé koleno.

Několikrát se předkloňte a poté zústaňte v předklonu na 15 až 30 sekund.

 • Vezměte pokrčenou nohu oběma rukama a udělejte s ní třikrát kruh, nejprve na jednu stranu a potom na druhou.
 • Nohu protřepte a opakujte cvik s druhou nohou.
 • Toto cvičení protahuje hýžďový sval a spodní část zad.

3. Pozice holuba dopředu

Cvičení je speciálně navrženo tak, aby přineslo úlevu od bolesti způsobené ischiasem.

 • Klekněte si na podlahu opřete se o kolena a dlaně.

Pokrčte pravou nohu, spodní část nohy by měla být na zemi, vodorovně s tělem. Pravá noha by měla být před levým kolenem.

Natáhněte levou nohu úplně za sebe na podlahu, s prsty na zemi.

 • Pomalu natáhněte ruce před tělo a pak se předpažte, nadechněte a vydechněte deset krát v této pozici.
 • Pomalu se zvedněte z pozice a opakujte totéž s druhou nohou.

4. Koleno k opačnému rameni

Tento jednoduchý strečink pomáhá zmírnit bolest způsobenou ischiasem, uvolňuje hýžďové a piriformní svaly, které se mohou zanítit a tlačit na sedací nerv.

 • Lehněte si na záda s nataženýma nohama.
 • Pokrčte pravou nohu a obejměte rukama kolena.
 • Jemně přetáhněte pravou nohu přes tělo směrem k levému rameni. Držte pózu po dobu 30 sekund.
 • V této pozici byste se měli cítit pohodlně. Měli byste cítit uvolnění

Udělejte tři opakování a poté nohy vyměňte.

5. Protažení páteře vsedě

Toto protahování pomáhá vytvořit v páteři prostor, který uvolní tlak na sedací nerv.

 • Sedněte si na podlahu s rovnýma nohama.
 • Ohněte pravé koleno a položte chodidlo na podlahu na vnější stranu opačného kolena.
 • Položte levý loket na vnější stranu pravého kolena a otočte tělo mírně doprava.
 • Vydržte v pozici po dobu 30 sekund a opakujte třikrát, poté vyměňte strany.

6. Protažení hamstringů ve stoje

Toto protahování může pomoci zmírnit bolest a zpevnit šlachy v koleni zasažené ischiasem.

 • Položte pravou nohu na vyvýšený povrch na úrovni kyčlí nebo pod ní. Může to být židle, pohovka nebo schod.
 • Ohněte nohu tak, aby prsty a chodidlo byly rovné. Pokud vás bolí koleno, držte nohu mírně pokrčenou.
 • Tělo ohněte mírně dopředu, směrem k chodidlu. Čím více se ohýbáte, tím hlubší je protažení. Netlačte silou až do bodu, kdy ucítíte bolest.
 • Vydržte alespoň 30 sekund, poté opakujte na druhou stranu.

Cvičte opatrně

Nesrovnávejte se se zkušenými trenéry z televize nebo You Tube, kteří jsou velmi flexibilní a cvičí ke zmírnění potíží způsobených ischiasem. Pokud při výkonu cítíte jakoukoli bolest, měli byste přestat. Neexistují žádné univerzální cviky pro všechny bolesti, jejichž příčinou je ischias. Pokud se po provedení určitého cviku cítíte lépe, měli byste pokračovat a zkusit další cviky. V případě bolesti trvají déle než měsíc je nutné navštívit lékaře nebo fyzioterapeuta, který předepíše vhodná cvičení.

Cvičení, kterým se vyvarovat, pokud trpíte ischiasem

Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s příznaky ischiasu. Ale také musíte vědět, kterým cvikům se vyhnout. Pokud trpíte ischias, vyhněte se těmto cvičením:

 • Posilování břicha s nataženýma nohama – tato cvičení mohou narušit strukturu míchy a způsobit zánět a necitlivost pod pasem. Může dojít i k trvalému poškození nervů.
 • Protažení břišních svalů – tento postoj může způsobit tlak na oblast míchy, která vede ke stlačení sedacího nervu. Vyhněte se tomuto cvičení za každou cenu.
 • Dřepy – mohou mít za následek poškození spodní části páteře, což způsobuje kompresi nervů a meziobratlových plotének. To by mohlo mít za následek bolest v hýždích a nohou.
 • Zvedání činek – povoleno pouze tehdy, když je možné poskytnout adekvátní oporu spodní části zad. Cvičení pro paže, horní část zad a ramena jsou povoleny.
 • Cvičení nohou – je lepší se vyhnout, zvláště ve fázi bolesti.
 • Cvičení nebo trénink se skoky – takovým aktivitám se doporučuje striktně se vyhnout.

Co dalšího můžete udělat pro zmírnění bolesti způsobené ischiasem?

 • Vyvarujte se dlouhého sezení. Delší sezení vyvíjí tlak na ploténky a vazy v dolní části zad. Pokud máte práci, která vyžaduje hodně sezení, často si dávejte přestávky nebo udělejte pár cviků vhodných do kanceláře.
 • Kontrolujte si váhu. Nadváha nebo obezita může zvýšit riziko zánětu sedacího nervu. Zvýšená tělesná hmotnost vyvíjí tlak na páteř a může vést k vyhřeznutí ploténky. I menší úbytek hmotnosti sníží zánět a tlak na páteř.
 • Nacvičte si správné držení těla. Dávejte pozor na polohu těla ve stoje nebo vsedě. Ramena táhněte dozadu a spusťte je dolů. Pokud pracujete u počítače, dělejte si časté přestávky. Umístěte monitor tak, abyste mohli vidět vše, aniž byste nakláněli hlavu nebo se opírali dozadu.
 • Užívejte léky proti bolesti. Osvědčený krém, který ulevuje od bolesti způsobené ischiasem, je Acuraflex. Krém Acuraflex obsahuje účinnou recepturu z přírodních složek, které jsou po staletí známy pro své rychlé a silné účinky, především na akutní a chronickou bolest způsobenou zánětem, ischiasem, úrazy a degenerativním onemocněním, jako je artritida nebo osteoporóza. Krém Acuraflex je určen pro muže a ženy všech věkových kategorií. Pomáhá rychle snížit nebo úplně odstranit bolest přesně tam, kde se bolest vyskytuje. Zvyšuje pohyblivost kloubů a svalů, okamžitě uklidňuje nebo odstraňuje ztuhlost. Složky krému Acuraflex jsou výhradně rostlinného původu a kromě rostlinných extraktů obsahují vitamíny, minerály a éterické oleje. To není způsobují vedlejší účinky, vyživují pokožku a příjemně voní.
 • Užívejte doplňky stravy k prevenci nebo zmírnění bolesti. Užívání kapslí Acuraflex funguje optimálně společně s krémem Acuraflex. Kapsle působí na symptomy dlouhodobě a zevnitř, přičemž krém působí přímo na bolestivé a zanícené místo. Kapsle Acuraflex mají širokou škálu účinků na všechny orgánů a částí těla. Receptura Acuraflex je jedinečná, silná, přírodní, neinvazivní a bezpečná prevence a prostředek ke zpomalení onemocnění, jako je ischias, artritida, osteoporóza a zdravotní problémy, jako je např. zánět, akutní a chronická bolest související s kostmi, klouby, chrupavkami, svaly, vazy a šlachami. Kapsle Acuraflex jsou určeny pro muže a ženy všech věkových kategorií. Mají protizánětlivé a analgetické účinky. Používají je také profesionální i rekreační sportovci pro zvýšení pohyblivosti kloubů a svalů, předcházet zraněním, posilovat klouby, svaly, vazy a šlachy nebo přirozeně urychlovat regenerace organismu po úrazech. Krém i kapsle lze zakoupit bez lékařského předpisu.

Nejlepší domácí léčba na bolesti od ischiasu