Ischias je bolest, ke které dochází při podráždění sedacího nervu. Bolest se obvykle nachází v dolní části zad a rozšiřuje se na nohy. Bolest ischias může být nesnesitelná a může velmi ovlivnit kvalitu života. V tomto článku najdete seznam domácích prostředků, které vám mohou pomoci mírnit příznaky ischiasu. Čtěte dále a dozvíte se více.

OBSAH:

  • BOLEST ISCHIASU
  • DOMÁCÍ LÉČBA ISCHIASU
  • PŘÍRODNÍ LÁTKY, KTERÉ POMÁHAJÍ PŘI ISCHIASU A JAK JE POUŽÍVAT
  • LÉČBA PŘIPRAVENÁ PRO BOLESTI ISCHIASU BEZ PŘEDPISU

BOLEST ISCHIASU

Bolest z ischias souvisí s nervovým systémem. Dochází k ní v důsledku nadměrného tlaku na bederní disk. Špatné držení těla a traumata ze zranění způsobují vyhřeznutí ploténky, dále to způsobují také infekce související s páteří nebo i těhotenství.

Pokud bolest trvá déle než jeden týden a/nebo se den ode dne zhoršuje, je nutná návštěva lékaře.

DOMÁCÍ LÉČBA ISCHIASU

Když se objeví bolest sedacího nervu, následující kroky pro úlevu můžete podniknout doma.

Přístup aplikací chladu a tepla

Ledové obklady a teplo lze použít ke zmírnění bolesti ze zánětu sedacího nervu a pomůže vám lépe fungovat.

Doporučuje se používat sáčky s ledem prvních sedm dní. Umístění sáčků s ledem na spodní části zad může pomoci snížit zánět sedacího nervu. Sáčky s ledem by se neměly přímo dotýkat kůže. Nechte je na místě 15 až 20 minut najednou s 15 až 20 minutovými přestávkami mezi tím.

Dalším způsobem, jak aplikovat chlad na bolestivé místo, je ledová masáž.

Horké zábaly. Teplo se aplikuje na bolestivé místo po několika dnech používání ledových zábalů. Horké zábaly, tepelná lampa nebo nahřívací polštářek nastavený na nejnižší nastavení lze použít také.

Zlepšení držení těla

Spodní část zad potřebuje správnou oporu, a pokud není správné držení těla, tak spodní část zad bude bolet i nadále. Při sezení by měla být nějaká bederní opěrka nebo polštář.

Cvičení

Aby bylo možné odstranit příčinu vaší bolesti ze sedacího nervu, cvičení se musí zaměřit na specifické svaly, které svírají nervy. Cvičení pro zlepšení jádra a pro narovnání zad nebo cvičení na kyčle nebo nohy, to vše může být potřeba. Každodenní cvičební rutina může nyní pomoci vyřešit příznaky a předcházet bolesti do budoucna.

Akupunktura

Akupunktura je způsob léčení, při kterém se organismus vlastními silami uvádí do rovnováhy. Výhodou akupunktury oproti jiným lékařským oborům je, že nejsou do těla zaváděny žádné léky. Léčí problémy jako ischias nebo neuralgie a zároveň to má i pozitivní efekt na celý organismus a uvádí jej do rovnováhy.

PŘÍRODNÍ INGREDIENCE, KTERÉ POMÁHAJÍ PŘI ISCHIASU, A JAK JE UŽÍVAT

Lidé postupně zjistili, jak moc se mohou od přírody naučit a kolik výhod příroda poskytuje. Příroda skrývá řešení pro širokou škálu zdravotních problémů pro muže. Jedním z nich je i zánět sedacího nervu. Přírodní ingredience, které jsou účinné při léčbě ischiasu jsou:

ischias léčba - BoswelliaBoswellia (lat. – Boswellia Serrata)
Pryskyřice z extraktu z boswellie se po staletí používá v asijské a africké lidové medicíně. Má se za to, že může léčit chronická zánětlivá onemocnění, stejně jako řadu dalších zdravotních obtíží. Některé klinické studie ukázaly, že rostlina boswellia prokázala stejnou účinnost jako konvenční léky proti bolesti. Studie potvrdily, že účinné látky boswellie jsou mnohem účinnější než moderní protizánětlivé léky a nemají žádné negativní vedlejší účinky. Aktivní látky obsažené v Boswellii mají analgetický účinek a snižují tvorbu zánětlivých chemikálií. Boswellia je k dispozici jako pryskyřice, kapsle nebo krém. Pro domácí krém z boswellie budete potřeba:

1. 4 šálky sezamového oleje

2. 6 lžíce granulí/prášku z boswellie

3. Jedna zavařovací sklenice o objemu 32 uncí

Smíchejte olej a prášek ve sterilizované nádobě. Uzavřete ji a nechte vše odstátá mimo přímé sluneční světlo.

Směs lze použít po 7 dnech.

ischias léčba - Ďáblův drápĎáblův dráp (lat. – Harpagophytum procumbens)
Kořen této rostliny, která je původem z Jižní Afriky, obsahuje iridoidní glykosidy, které mají analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Ďáblův dráp je rostlina známá pro svůj účinek na bolest způsobenou artritidou a ischiasem. Studie prokázaly, že ďáblův dráp je stejně účinný jako konvenční léky na ischias a artritidu, ale oproti nim je jeho použití bezpečnější. Existují také vědecké výzkumy ukazující, že ďáblův dráp výrazně snižuje intenzitu bolesti, ztuhlost a svalovou slabost u lidí s bolestí dolní části zad. Ďáblův dráp lze nalézt jako koncentrovaný extrakt, kapsle, tabletky nebo prášek. Pro domácí krém z ďáblova drápu budete potřebovat:

1. ½ šálku (8 polévkových lžic) oleje z ďábelského drápu a kajenského pepře

2. 2 lžíce včelího vosku

3. 1 unce kakaového másla

Vše smíchejte a zahřívejte v mikrovlnné troubě, aby se včelí vosk rozpustil, ale ne déle. Po rozpuštění směs velmi dobře zamíchejte a nalijte do sklenice s těsně přiléhajícím víčkem. Před uzavřením víčkem sklenici ochlaďte. Uchovávejte na chladném tmavém místě, jako je lékárnička.

Všimněte si, že produkt bude štípat, pokud se dostane do blízkosti očí, takže při jeho aplikaci musíte být velmi opatrní.

ischias léčba - HořčíkHořčík – Tento minerál je obsažen v celozrnných potravinách, ořechách, semenech, luštěninách a zelené zelenině. Hořčík zastavuje produkci zánětlivé látky zvané substance P, čímž může snížit bolesti zad, svalové křeče a svalovou slabost při fibromyalgii. Hořčík má relaxační účinek na svaly, což může také pomoci při zmírnění bolestivých příznaků. Hořčík může být absorbován ústně a transdermálně (přes kůži). Na domácí hořčíkový krém budete potřebovat:

1. 1/2 šálku hořčíkového oleje – Můžete si vyrobit svůj vlastní hořčíkový olej s 1/2 šálku hořčíkových vloček a 3 polévkových lžic vody.

2. 5 gramů včelího vosku

3. 1/4 šálku kokosového oleje

4. 100 gramů bambuckého másla

5. 1 polévková lžíce šípkového prášku

6. Esenciální olej – levandulový, pelargónový a kadidlový olej

Kokosový olej, včelí vosk a bambucké máslo vložte do zavařovací sklenice, velké odměrky nebo mísy.

Nalijte dva nebo tři palce vody do malého hrnce, umístěte zavařovací nádobu do hrnce a umístěte na sporák na střední teplotu. Občas promíchejte a sledujte vodu.

Jakmile se směs úplně rozpustí, opatrně zavařovací sklenici vyjměte.

Nechte směs chládnout, dokud nebude na pohled mírně zakalená.

Po vychladnutí začněte míchat a pomalu přidávejte hořčíkový olej. Pokračujte v míchání, dokud se zcela nespojí s máslovou směsí.

Přidejte prášek z šípků a éterické oleje (30 kapek levandule, 15 kapek pelargónie a 10 kadidla) a promíchejte. Po skončení směs umístěte do zavařovacích sklenic.

ischias léčba - kurkumaKurkuma (Curcuma longa) – je kvetoucí rostlina z čeledi zázvorovitých. Pochází z indického subkontinentu a jihovýchodní Asie.
Kurkuma má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zmírňovat otoky a bolest spojené s ischiasem. Toto koření je dostupné v práškové formě a také v kapslích a tabletách. Kurkuma je užitečná na bolesti z ischiasu a napjatých svalů nebo svalových křečí. Kurkuma je také silný antioxidant schopný zlepšovat imunitní systém. Ujistěte se, že používáte kurkumu a černý pepř společně. Přidání piperinu zvyšuje vstřebávání kurkuminu. Bez zesilovače biologické dostupnosti, jako je piperin, nebude vaše tělo mít problém plně produkt využít. Na domácí krém z kurkumy budete potřebovat:

1. 1/2 šálku prášku z kurkumy (125 ml) –

2. 1 šálek vody (250 ml)

3. 1/2 šálku vody navíc, (125 ml)

4. 1 1/2 lžičky mletého černého pepře (7,5 ml)

5. 70 ml za studena lisovaného olivového nebo kokosového oleje

Přidejte kurkumu do vody v pánvi. Za stálého míchání jemně zahřejte. Čiňte tak, dokud nezískáte hustou pastu.

Může to trvat od 6 do 10 minut.

Pokud je pasta příliš řídká a vodnatá, přidejte ještě kurkumu, pokud je naopak příliš hustá, přidejte trochu vody.

Na závěr přidejte pepř a olej.

Pokračujte v míchání, abyste zajistili, že se všechny ingredience řádně spojí, a nechte vychladnout.

Uchovávejte v zavařovací sklenici v chladu. Tím zajistíte, že jej můžete vyrobit jednou a používat po několik dní.

ischias léčba - ZázvorZázvor (Zingiber officinale) – je kvetoucí rostlina. Kořen zázvoru neboli zázvor se široce používá jako koření a také v lidovém léčitelství. Zázvor se po staletí používá k léčbě zánětů. V několika studiích bylo prokázáno, že pomáhá zmírňovat bolest zejména při osteoartróze kolen. Je to jedna z nejsilnějších protizánětlivých potravin. Blokuje tvorbu zánětlivých sloučenin – prostaglandinů a leukotrienů – a má také antioxidační účinky, které rozkládají stávající zánět a kyselost v tekutině v kloubech.

Zázvor se odedávna používá jako bylinný prostředek ke zmírnění kinetózy, ranní nevolnosti, celkové nevolnost a žaludeční nevolnost a v poslední době také nevolnosti po chirurgickém zákroku nebo po chemoterapii. Na domácí zázvorovou mast budete potřebovat:

1. Pár kapek zázvorového esenciálního oleje

2. Nosný olej dle vašeho výběru

Zřeďte zázvorový esenciální olej nosným olejem, jako je olivový olej, a naneste tuto směs na spodní část zad.

ischias léčba – Aloe veraAloe vera – jedná se o sukulentní rostlinný druh, který pochází z Arabského poloostrova, ale roste divoce v tropickém, subtropickém a suchém podnebí po celém světě. Skýtá řadu zdravotních výhod, od péče o vlasy a pleť až po hubnutí a trávení. Listy obsahují gel s více než 75 bioaktivními sloučeninami. Aloe vera je bohatým zdrojem glykosidů, jako je aloin, které mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto složky jsou zodpovědné za poskytnutí úlevy od bolesti a snížení rizika zánětu. Aloe vera obsahuje vitamíny A, C a E, které jsou všechny antioxidanty, dále kyselinu listovou, cholin a vitamín B12. V aloe vera se nachází osm různých enzymů včetně těch, které snižují nadměrný zánět, a dalších, které pomáhají štěpit cukry a tuky.

Aloe vera obsahuje celou řadu minerálů, jako je hořčík, vápník, draslík, zinek, chrom, měď, selen, mangan a sodík.

Všechny mastné kyseliny obsažené v aloe vera pomáhají se zánětem, zatímco lupeol má specificky analgetické a antiseptické vlastnosti. Dva hlavní způsoby použití aloe vera jsou ústní a topické.

Topické použití: Rozlomte listy rostliny a vmasírujte gel přímo na postižené místo nebo můžete požít dužinu/prášek/gel z aloe vera smíchanou s 1-2 špetkami kurkumy. Aplikujte přímo na postiženou oblast jednou nebo dvakrát denně.

ischias léčba - Černý pepřČerný pepř (Piper nigrum) – je kvetoucí liána z čeledi Piperaceae známá jako pepřovník, pěstovaná pro své plody. Černý pepř je bohatý na rostlinnou sloučeninu zvanou piperin, která má silné antioxidační vlastnosti. Spolu s piperinem obsahuje černý pepř další protizánětlivé sloučeniny — včetně esenciálních olejů limonen a beta-karyofylen, které chrání před záněty a poškozením buněk. Černý pepř obsahuje vlákninu a malé množství bílkovin a sacharidů. Je plný minerálů, jako je vápník, sodík, hořčík a draslík. Jednou z jeho největších výhod je schopnost urychlit vstřebávání léků a dalších prospěšných složek tím, že brání oxidaci nebo metabolizaci látky, když poprvé prochází játry. K odstranění bolesti sedacího nervu černým pepřem budete potřebovat:

1. 3-5 kapek oleje z černého pepře

2. ½ čajové lžičky nosného oleje

Rozmixujte, dejte na horký obklad a přiložte na postižené místo. Nevhodné v těhotenství.

ischias léčba - Máta peprnáMáta peprná (Mentha × Piperita) – je hybridní máta, kříženec máty vodní a máty klasnaté.

Pochází z Evropy a Středního východu.

Tato rostlina má jak analgetické, tak stimulační vlastnosti, které působí současně na posílení krevního oběhu a úlevu od bolesti. Mátový olej a listy mají chladivý účinek při kožním použití při bolestech svalů, nervů a poskytuje úlevu od svědění. Mátu peprnou lze použít na lokalizovanou bolest a má chladivý účinek na zánět. Označuje se také jako tekutý led. List máty peprné je dostupný ve formě čaje, kapslí nebo jako tekutý extrakt.

Mátový olej je k dispozici jako tekuté tinktury a v kapslích. K redukci bolesti sedacího nervu mátou peprnou budete potřebovat:

1. 1/2 šálku kokosového oleje

2. 2 lžičky pelet z včelího vosku

3. 15 kapek mátového oleje

Nedoporučuje se během těhotenství.

ischias léčba - Blahovičník neboli eukalyptusBlahovičník neboli eukalyptus (Eucalyptus globulus) – je rod více než sedmi set druhů kvetoucích stromů, keřů a dřevin obecně z čeledi myrtovitých, Myrtaceae. Většina druhů eukalyptů pochází z Austrálie. Listy eukalyptu se suší, drtí a destilují, aby se uvolnil esenciální olej. Poté, co je olej extrahován, musí být zředěn, než může být použit jako lék. Eukalyptový olej pomáhá snižovat bolest a zánět spojený s mnoha stavy. Pomáhá také lidem s bolestmi zad nebo těm, kteří se zotavují po zranění kloubů nebo svalů. Má hřejivé a uklidňující účinky, má protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Se všemi svými schopnostmi je eukalyptus perfektní volbou pro potlačení symptomů ischiasu, bolesti nervů a křečí nohou. Eukalyptus podporuje tok imunitních buněk v oblasti. Na domácí eukalyptovou mast budete potřebovat:

1. 15-20 g zakysané smetany

2. 4-5 kapek oleje.

Promíchejte a aplikujte na postižené místo.

ischias léčba - levanduleLevandule (Lavandula) – je rod 47 známých druhů kvetoucích rostlin z čeledi mátovitých, Lamiaceae. Je to jedna z nejoblíbenějších přírodních ingrediencí pro úlevu od bolesti. Funguje jako lék proti bolesti, protože olej obsahuje linalylacetát a linalol, které mají protizánětlivé složky. Zvláště se doporučuje těm, kteří hledají úlevu od bolesti hlavy, svalového napětí nebo křečí, stejně jako bolesti kloubů, artritidy a ischiasu. Snižuje bolesti zad od sedacího nervu, ale také pomáhá při relaxaci a vyhýbání se spouštěčům ischiasu, jako je stres. Má protizánětlivé, antimykotické, antidepresivní, antiseptické, antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, stejně jako antispasmodické, analgetické, detoxikační, hypotenzní a sedativní účinky. Abyste si pomohli při bolesti sedacího nervu, budete potřebovat:

1. 3 1/2 unce (100 gramů) olivového oleje

2. 1/2 unce (15 gramů) pastilek z včelího vosku (nebo 1/4 unce kandelilového vosku)

3. 20 až 40 kapek levandulového esenciálního oleje

Vložte olej a vosk do žáruvzdorné nádoby. Vložíme do hrnce s vodou a necháme zahřívat, dokud vosk nezmizí roztavený. Odstraňte z ohně a přidejte levandulový esenciální olej. Ihned nalijte do nádobek.

ischias léčba - libavkaWintergreen (libavka) – je skupina aromatických rostlin. Kdysi se tak běžně označovaly všechny rostliny, které zůstávají zelené (pokračují ve fotosyntéze) po celou zimu.

Wintergreen je jedním z účinných složek esenciálních olejů pro okamžitou úlevu od bolesti účinný, protože obsahuje methylsalicylát, hlavní aktivní složku aspirinu.

Je to velmi užitečné pro ty, kteří zažívají křeče nohou a ischias, protože snižuje podráždění a stlačení sedacího nervu. Kromě toho může poskytnout úlevu od jiných nervových bolestí, stejně jako artritidy, bolesti hlavy a menstruačních bolestí. Esenciální olej z wintergreen lze použít v gelech, krémech, pleťových vodách nebo olejích. K odstranění bolesti sedacího nervu pomocí libavky budete potřebovat:

1. ¼ šálku gelu z aloe vera

2. 1 polévková lžíce hydrosolu z řebříčku (Achillea millefolium) nebo levandule

3. 1 lžička hydrosolu z levandule (Lavandula angustifolia)

4. 1 polévková lžíce bylinného oleje z třezalky tečkované (Hypericum perforatum).

5. 1 lžička bylinného oleje z arniky (Arnica montana)

6. 40 kapek esenciálního oleje z wintergreen

7. 20 kapek esenciálního oleje z máta peprné

8. 30 kapek esenciálního oleje z vavřínu (Laurus nobilis)

Smíchejte gel z aloe vera s hydrosoly a bylinnými oleji a promíchejte metličkou nebo vidličkou či lžící z nerezové oceli. Přidejte esenciální oleje a míchejte, dokud se dobře nespojí. Naberte gel do skleněné nádoby o objemu 2 uncí.

Ovesný lék na ischiasOvesný lék na ischias
Lžičku ovesných zrn dejte do 2 dcl vody a nechte 2 až 3 minuty vařit. Směs sceďte a pijte šálek několikrát denně. Kromě pití vývaru je třeba také každé 4 hodiny přikládat na bolavá místa vařený horký oves. Tento lidový lék pomáhá proti ischiasu a zánětu kloubům.

LÉČIVA NA BOLESTI Z ISCHIASU BEZ PŘEDPISU

Pro ty, kteří trpí ischiasem a nemají čas nebo nejsou náchylní k experimentování, jsou k dispozici hotová přírodní řešení, která je možno zakoupit bez předpisu.

Jedním z takových prostředků je krém Acuraflex. Krém Acuraflex je mnohem účinnější než domácí přípravky, protože obsahuje většinu výše uvedených bylin pohromadě. Složky krému Acuraflex jsou výhradně rostlinného původu a kromě rostlinných extraktů obsahují vitamíny, minerály a esenciální oleje. Je založen na kurkumě a obsahuje až 13 aktivních rostlin, minerálů a antioxidantů. Kromě specifické bolestivé zanícené oblasti má přírodní receptura Acuraflex širokou škálu účinků na všechny orgány a části těla. Nezpůsobuje vedlejší účinky, vyživuje pokožku a příjemně voní.

acuraflex krém na bolest ze zánětu sedacího nervu. Přírodní domácí prostředky na bolest ischias

Chcete-li se dozvědět více o krému Acuraflex nebo kde jej koupit, klikněte SEM.

Podívejte se na nejlepší krém na bolesti z ischiasu.