K ischias dochází, když je tlak vyvíjen na nerv a stává se těsným (nebo se cítí jako ušťípnutý) a obvykle se vyskytuje v důsledku tlaku na ploténku v páteři. Kromě disku může být nerv také zúžen zúžením míchy, tzv. spinální stenóza nebo některá zranění, jako jsou: zlomeniny stehenní kosti nebo pánve a rozšíření tepen (aneuryzma).

Je skutečností, že lidé s diabetem jsou více ohroženi zánětem sedacího nervu pro dlouhodobé zvýšené hladiny cukru (hyperglykémie) poškozující nervy.

Při přemýšlení o ischias je důležité mít jasnou představu o základní zdravotní příčině, protože ovlivní léčbu a skutečné příčiny bolesti, jakož i možnosti léčby pro zmírnění akutních symptomů.

VYHŘEZNUTÍ BEDERNÍ PLOTÉNKY

Vyskytuje se, když měkký vnitřní materiál ploténky vytéká z vláknitého vnějšího jádra a dráždí nebo „svírá“ sousední kořen nervu. Mezi další výrazy používané k označení vyhřeznuté ploténky patří; „vyklouzlá ploténka“, „prasklá ploténka“, „vypouklá ploténka“, „vyčnívající ploténka“ nebo „natažený nerv“. Ischias je nejčastější příčinou vyhřeznutí bederních plotének.

DEGENERATIVNÍ POSTIŽENÍ PLOTÉNEK

Zatímco určitý stupeň degenerace ploténky nastává jako přirozená součást procesu stárnutí, některé (jedna nebo více) degenerovaných plotének ve spodní části zad mohou také dráždit kořen nervu a způsobit ischias. Degenerativní onemocnění disku je diagnostikováno když je oslabený disk oslaben v důsledku nadměrných mikro-pohybů páteře na úrovni a zánětlivé proteiny působí uvnitř disku a dráždí kořen (nebo více) nervu v této oblasti.

BEDERNÍ STENÓZA

Tento stav obvykle způsobuje ischias v důsledku zúžení míchy. Stenóza bederní páteře je spojena s procesem přirozeného stárnutí a je relativně běžná u dospělých starších 60 let. Stav obvykle vede ke kombinaci jednoho nebo více z následujících: zvětšené klouby, nadměrný růst měkkých tkání a projekce vyvíjení tlaku na kořen nervu, což způsobuje bolest v ischias. Bederní spinální stenóza se obvykle vyskytuje u páteřní artritidy a artritida může také způsobit příznaky ischias a přispívat k ní.

PIRIFORMNÍ SYNDROM

Nervový ischias může způsobit podráždění, protože prochází pod piriformním svalem v hýždích. Ze tohoto svalu dráždí nebo napadá nervový kořen a může způsobovat typy ischias.

Nejedná se o správnou bederní radikulopatii, což je klinická definice ischias. Protože se však bolest v nohou může cítit stejně jako ischias nebo radikulopatie, někdy se nazývá ischias.

POSTIŽENÍ SEDACÍHO NERVU

Podráždění kraniálního kloubu, které se nachází v základně páteře, může také dráždit nerv L5, který leží na vrcholu sakroiliakálního kloubu, což způsobuje ischiatickou bolest. Opět to není skutečná radikulopatie, ale bolest v nohou se může cítit stejně jako ischias způsobená podrážděním nervů.

DALŠÍ BĚŽNÉ PŘÍČINY ISCHIAS:

  • Těhotenství – Během těhotenství tělo prochází mnoha změnami, včetně nárůstu hmotnosti, posunu těžiště a hormonálních změn, které mohou během těhotenství způsobit ischias.
  • Jizvová tkáň – Pokud je jizvová tkáň (označovaná také jako epidurální fibróza) stlačena do kořene bederního nervu, může způsobit lézi.
  • Svalové napětí – v některých případech může být zánět spojený s nižším svalovým napětím a/nebo svalovým křečím vyvíjet tlak na kořen nervu a způsobit bolest v žaludku.
  • Spinální tumor – Ve vzácných případech může spinální tumor proniknout kořenem nervů v dolní části zad a způsobit příznaky ischias. Je možné, že nádor pochází ze páteře, ale častěji se nádory páteře vyvíjejí, když rakovina vzniká ve druhé části těla (metastázována) a šíří se do páteře, což způsobuje bolest.
  • Infekce – Infekce, která se vyskytuje ve spodní části zad, může mít vliv na kořenový nerv a způsobit ischias.
  • Zlomenina – Pokud se v bederních obratlích vyskytne zlomenina, mohou se symptomy projevit jako ischias. K většině zlomenin dochází v důsledku vážného traumatu (například dopravní nehody nebo pádu) nebo v důsledku ztráty kostní hmoty v důsledku osteoporózy nebo jiného základního stavu.
  • Ankylozující spondylitida – Tento stav je charakterizován chronickým zánětem v páteři a kolem ní. Příznaky se často objevují poprvé v kloubech, což způsobuje sakroiliitidu a přítomné příznaky mohou zahrnovat ischias.
  • Mezi další věci, které mohou zhoršit bolest zad patří; nadváha, nedostatek pravidelného cvičení, nošení vysokých podpatků, spaní na matraci, která je příliš měkká nebo příliš tvrdá.

Bolesti sedacího nervu >