Ischias je onemocnění postihující stále více lidí a je často popisováno jako náhlá bolest, která se vyskytuje podél nervu nazývaného perikardiální nerv. Perikardiál nerv prochází od dolní části zad, kyčle a dále prochází celou délkou nohy, takže nepřekvapuje, že je to nejsilnější a nejdelší nerv v lidském těle.

Ischias nastává, když disk (umístěný mezi stehenním/ bederním obratlem) tlačí na část sedacího nervu. Když je disk ve své normální poloze (aniž by disk přicházel do styku s nervovými strukturami), ale když vyklouzne ze své pozice, tlačí na nervy a způsobuje bolest. Sedací nerv je ve skutečnosti smíšený nerv, který poskytuje smyslovou a motorickou stimulaci, což znamená, že při jakémkoli tlaku na něj dochází ke smyslové a pohybové bolesti, z nichž nejznámější bolestí je bolest nohou (necitlivost) a svalová slabost.

Přestože bolest spojená s ischias je silná, většina pacientů nachází úlevu od bolesti během několika týdnů. V případě silné bolesti i po období šesti (6) týdnů léčby může být nutný chirurgický zákrok. Cílem chirurgického zákroku je zabránit, aby disk vyvíjel tlak na nerv a způsoboval bolest.

Ischias je typ neuralgie a projevuje se jako bolest, která působí (a vyskytuje se) v oblasti, kde je nerv utlačen. Bolest nastává, když je tlak vyvíjen na nerv ischie v bodě, kde se rozprostírá od míchy. Stejný tlak může být také důsledkem vyhřezlé ploténky nebo spondylózy.

Důležité je zmínit a pamatovat na to, že trvání příznaků ischias lze minimalizovat vyhýbáním se činnostem, které způsobují takovou bolest, a že nejlepším „léčením“ této bolesti je trpělivost a odpočinek. Pokud je to nutné, doporučuje se volno z důvodu nemoci, protože byste se měli vyhnout opakování a činnostem (i lehkým domácím), které mohou způsobit bolest. Vaše zdraví a celkový stav zad a páteře musí být vaší prioritou.

Podívejte se, jaké jsou příčiny ischias >